Galapagos – Final impression

Galapagos Islands
Galapagos Islands

And that’s the last picture from the Galapagos, how did you like the islands? As I mentioned before, I spent 2 wonderful weeks there, learnt so much about the islands and many different animals.

Someone asked me what place I like more, Falklands or Galapagos. Well, both are different, and both are very special. The Galapagos Islands are amazing, but my heart was stolen by the Falklands. I love penguins and I prefer colder places, so it’s difficult for any place to compete with the Falklands in my case. But that’s only my own opinion. It’s worthy to visit both places!

________________________________________________________________

Dzisiaj ostatnie zdjęcie z Galapagos. Jak Wam się podobały wyspy? Jak już wcześniej wspomniałam, spędziłam na Galapagos wspaniałe 2 tygodnie. W tym czasie zobaczyłam wiele zwierząt i przyswoiłam mnóstwo informacji o wyspach.

Któregoś dnia zadano mi pytanie, które wyspy bardziej mi się podobały, Falklandy czy Galapagos. Moja odpowiedź może nie być uczciwa w stosunku do Galapagos. Kocham pingwiny i lubię “chłodniejsze” miejsca, a moje serce zostało skradzione przez Falklandy. Ale to tylko moja prywatna opinia. Warto odwiedzić oba miejsca!

10 thoughts on “Galapagos – Final impression”

 1. Oh I wish to visit Galapagos someday! Falklands sounds an interesting island too – penguins are certainly adorable to see – unfortunately I have never seen them in the wild 🙂 Thanks for your wonderful and informative review!

 2. O nie! Smutno mi, że już się skończą zdjęcia cudownych ptaków:< Jednak przyznam szczerze, że dzięki Tobie dopisuję te obydwie wyspy do mojej listy marzeń;)

  1. To bardzo się cieszę – obie są wspaniałe !

   Już jutro nowe miejsce. 🙂 Zapraszam!

 3. It’s really cool seeing new places, and each has its particularity !!!
  We love to know Galapagos and Falklands through your photos !!!! Thank you for sharing them with us !!!
  Have a great Sunday !!!
  A meow of Frida, Bilbo and Sofia

  1. Thank you for visiting! 🙂

   Tomorrow starts new month and new place on my blog! 😀

 4. Bardzo urokliwe miejsce i chętnie bym je odwiedziła tylko mam obawy, że jak dla mnie mogłoby być za zimno;)Zwłaszcza chciałabym zobaczyć pingwiny na wolności.

  1. Falklandy są niesamowite i polecam je każdemu, a możliwość obcowania z pingwinami jest bezcenna! 🙂
   Co do temperatur to bywa różnie… ale przynajmniej na Galapagos są one przyjemne przez cały rok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial