Myanmar (Burma) – Airplanes

Inle Lake, Myanmar (Burma)
Inle Lake, Myanmar (Burma)

Myanmar is a large country, thus flying is the most convenient way of traveling long distances, especially that Myanma roads and railways are in poor conditions.

Yes, I’m saying it even after having a really bad experience…

I was flying from Heho to Yangon, a domestic flight in Myanmar. While we were trying to land we flew into a storm. Horrible feeling, our tiny airplane was in the middle of that tropical storm, heavy rain, strong wind, lightening; we’re shaking so badly… I’ve never been so scared in my life, I thought we’re going to crash…really… it looked like pilots were trying to land, but then I would be dead… They tried to get out of this storm, it took a long while, too long… I guess all passengers were also very scared, a girl in front of me threw up, a small boy was shouting (in English) “we’re going to crash! we’re going to crash!”. Horrible…
Fortunately, the storm moved a bit, we’re able to back and landed. The worst flight ever…

__________________________________________________________

Mjanma to rozległy kraj. Niestety tamtejsze drogi i koleje “nie są w najlepszym stanie”, stąd podróż samolotem jest najlepszą opcją do pokonywania długich dystansów.

Tak, ciągle tak uważam, pomimo mojego “kiepskiego” doświadczenia…

W Mjanmie, kilka razy leciałam samolotem, ale lot z Heho do Rangun zapamiętam na zawsze… Zbliżaliśmy się do lądowania w Rangun i wlecieliśmy w środek burzy tropikalnej. Okropne uczucie! Bardzo trzęsło naszym malutkim samolotem, za oknem było “widać” silny deszcz i błyskawice. Wyglądało to jakby piloci stracili kontrolę nad samolotem i zaraz się rozbijemy. Myślę, że wszyscy na pokładzie byli przerażeni, do tego dziewczynka tuż obok mnie zaczęła wymiotować bo tak nami trzęsło, a chłopiec który siedział przede mną krzyczał (po angielsku) “rozbijemy się! rozbijemy się!”
Na szczęście pilotom udało się wylecieć z tej burzy i po chwili (długiej chwili…) sytuacja się uspokoiła i udało nam się wylądować.

3 thoughts on “Myanmar (Burma) – Airplanes”

  1. Omg, that sounds horrible! 🙁 Very scary thing that you went through.. I am glad that everything turned out fine. I hate flying for the same situation because nothing is in our control and somebody else is in charge of our lives!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial