Myanmar (Burma) – Driving

Bagan, Myanmar (Burma)
Bagan, Myanmar (Burma)

I’ll present you a few posts about different ways of transportation in Myanmar; they’re not perfectly represented by my pictures. 😉

Today a few words about driving. I wasn’t driving a car in Myanmar, but as a passenger I was quite surprised by one aspect. It wasn’t a speed, however it took us 1 hour to did 16 km… Cars have a steering wheel on the right side, but they also drive on the right side of the road! Isn’t it strange?

Myanmar used to be a British colony so that time they were using right hand drive cars and were driving on the left side of the road. After Myanmar gained their independence, the government wanted to change a lot, and this is one of the “improvements”, they left the old cars but changed the driving rules. These days, there are also some left hand drive cars, but not so many.

__________________________________________________________

Pokażę Wam teraz kilka postów na temat różnych środków transportu w Mjanmie (tutaj, moje zdjęcia nie do końca będą pasować do tematyki…).

Dzisiaj kilka słów na temat samochodów, ponieważ to była jedna z moich pierwszych “niespodzianek” w Mjanmie. I nie mam na myśli oszałamiającej prędkości z jaką się pokonuje niektóre trasy (16 km w ciągu godziny…) 😉 Nie prowadziłam auta w Mjanmie, jednak jako pasażer szybko zauważyłam, że coś jest nie tak – mianowicie, na ulicach przeważają pojazdy z kierownicą po prawej stronie, ale ruch jest prawostronny! Czy nie brzmi to dziwnie?

Mjanma była kolonią brytyjską i w tamtych czasach używano brytyjskich pojazdów, ale ruch był lewostronny. Po uzyskaniu niepodległości, rząd Mjanmy chciał wycofać “to co brytyjskie”, więc zmieniono przepisy ruchu drogowego, pozostawiając stare samochody.

One thought on “Myanmar (Burma) – Driving”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial