Netherlands – Winter

Winter in the Netherlands
Winter in the Netherlands

This picture was taken on a misty day in Meppel, in February.

It’s one of the faces of Dutch winter.

Usually the temperatures are not very low, and you don’t see snow so often; luckily “not so often” because then the country is paralyzed…
But, because of the high humidity and strong wind, sometimes you may have the impression of much lower temperatures.

There is something more, that Dutch people are famous for – it’s ice skating. When the canals are frozen, people go outside and skate on them. 🙂 There are even competitions in ice skating! I found it very interesting.

__________________________________________________________

To zdjęcie zostało zrobione w Meppel, jednego mrocznego dnia w lutym.
Przedstawia ono jedną z wersji holenderskiej zimy.

W Holandii śnieg nie pada zbyt często, i całe szczęście bo wtedy kraj jest sparaliżowany… (coś w stylu jak “zima w grudniu zaskakuje drogowców w Polsce”). 😉

Jednak wysoka wilgotność i silny wiatr wywołują wrażenie dużo niższych temperatur; stąd polskie -30C może być “cieplejsze” niż niż holenderskie -5C.

Jest jednak coś specjalnego w holenderskiej zimie! Gdy temperatura utrzymuje się poniżej 0C, kanały zamarzają i Holendrzy używają ich do jazdy na łyżwach. Są nawet specjalne wyścigi po zamarzniętych kanałach! Czyż nie brzmi to ciekawie?

18 thoughts on “Netherlands – Winter”

 1. Very beautiful photo !!! It brings a cold sensation !!!! Hehehehe …
  Have a great Sunday !!!
  A meow of Frida

 2. Gdy trzeba wyjść z domu najbardziej właśnie nie lubię takiej pogody jak na zdjęciu – z silnym wiatrem i wysoką wilgotnością powietrza. Często w Polsce zdarza się listopadzie. Natomiast miło jest siedzieć przy takiej pogodzie w domu, słuchać dobrej muzyki, popijać ciepłą herbatkę i patrzeć na pluchę za oknem.

  1. Gdy nie trzeba wychodzić z domu w taką pogodę, to ta ciepła herbatka z miodem dodaje jeszcze więcej radości 🙂

 3. One of my favorite stories growing up was Hans Brinker and the Silver Skates. I would love to see the canals frozen and people skating. That must be quite a jubilant time.

  1. Thank you Eileen!
   It’s also a great experience try to do ice skating on frozen canals or lakes! 🙂

 4. Wyścigi po zamarzniętych kanałach na łyżwach, brzmi ciekawie. Jednak jedna rzecz mnie ciekawi, te kanały są jeszcze dodatkowo jakoś sztucznie domrażane, bo jazda na lodzie przy temperaturze 0C, może być niebezpieczne. Chyba, że ten wiatr, o którym piszesz ma jakiś wpływ. hmm…

  1. Gdy przez kilka dni temperatura utrzymuje się około 0C to kanały zamarzają i nie są “domrażane”. Jest mnóstwo wąskich i płytkich kanałów, więc one szybko zamarzają, tym większym zajmuje to troche dłużej. Jeziora też zamarzają. Bywają zimy zbyt łagodne, gdy te większe kanały nie zamarzają i zawody się nie mogą odbyć.

 5. From very beautiful environments you also translate from holland – I see you there has been several times in different seasons – excellent

  1. Thank you! I lived there, and during that time I was visiting a lot, it’s a lovely country! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial