USA – Mauna Kea

Sunrise from Mauna Kea, Hawaii
Sunrise from Mauna Kea, Hawaii

Mauna Kea is a dormant volcano, that last time erupted around 4000 to 6000 years ago.

It is the highest point in Hawaii, 4205 m above sea level. However, the significant part of Mauna Kea is under water. So if you count from oceanic base, this mountain is over 10000 m high, and therefore taller than Mount Everest.

__________________________________________________________

Mauna Kea jest wygasłym wulkanem, którego ostatni wybuch miał miejsce około 6000-4000 lat temu.

Jako ciekawostkę dodam, że szczyt Mauna Kea, licząc od podstawy jest wyższy niż Mt. Everest, wynosi ponad 10000 m. Licząc standardowo od poziomu morza, szczyt znajduje się na wysokości 4205 m.

34 thoughts on “USA – Mauna Kea”

  1. Dziękuję za miłe słowa! Standardowe obrazy są piękne, ale te mniej standardowe też bardzo lubię i mam nadzieję, że one też inspirują do podróży. 🙂

  1. Powiedziałabym i tak i nie, ze względu na obserwatorium – wiele teleskopów, które się tam znajdują – można je zwiedzić, ale to nie jest taka “standardowa góra do wspinania” 😉

   1. Czyli będąc tam można się pokręcić wokół teleskopów i robić zdjęcia? Jest też możliwość zobaczenia co znajduje się pod niektórymi kopułami?

    1. Każdy może wybrać się na wycieczkę po obserwatorium. A gdy przyjeżdża się służbowo, to po obserwacjach jest często możliwość porobienia kilku zdjęć; co do zwiedzania poszczególnych teleskopów, to one należą do różnych instytutów i najlepiej wtedy dogadać się z osobą, która w tym samym czasie prowadzi obserwacje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial