Tibet – Mantra

Mantra, Lhasa, Tibet
Mantra, Lhasa, Tibet

A mantra is a sequence of words or syllables that are chanted, usually repetitively, as part of Buddhist practice. The function of a mantra is understood differently by the several schools of Buddhism, but at its most basic level, the chanting of a mantra is thought to evoke enlightenment. Sometimes mantras are used as a form of meditation.

In many places in Tibet you can see the mantra from the photo, it’s Avalokitesvara Mantra (pronounced: Om Mani Padme Hum). All the teachings of the Buddha are contained in this mantra, and “Om Mani Padme Hum” cannot be translated into a simple phrase or a few sentences.

Information taken from The Buddha Center and Dharma Haven.

__________________________________________________________

Mantra to kilka słów albo sylab, które są powtarzane/śpiewane jako element praktyku duchowej w buddyzmie. Śpiewanie mantry pomaga w medytacji czy osiągnięciu stanu oświecenia.

W wielu miejscach w Tybecie zobaczycie taką mantrę jak na zdjęciu, którą wymawia się “Om Mani Padme Hum”. Zawiera w sobie nauczanie Buddy, jednak nie da jej się prosto przetłumaczyć, nawet jako kilka zdań.

Informacje do postu zaczęrpnęłam z The Buddha Center oraz Dharma Haven.

22 thoughts on “Tibet – Mantra”

 1. A może jednak spróbujesz? Pytam poważnie, bo zaintrygowało mnie, dlaczego nie można przetłumaczyć czterech słów?

  1. To chyba 6 słów, a 4 fonetycznie, ale nie jestem pewna, po prostu się nie znam. Co do tłumaczenia, to musiałabym znać język żeby spróbować się tego podjąć, poza tym trudność też leży w tym że każde słowo ma chyba dosłowne tłumaczenie, ale to nie ono jest najważniejsze, myślę że to raczej chodzi o to kogo/co mamy na myśli je wypowiadając i w jakim celu sie je wypowiada.
   Mam nadzieję, że nie napisałam czegoś nieprawdziwego, to tylko takie laikowe spostrzeżenia…

 2. Tybetańskie mantry to jak nasze “ZdrowaśMaryjki”, tylko krótsze. Też się je powtarza w nieskończoność, próbując znaleźć ukojenie myśli.

 3. Chyba znikł mój komentarz. Trudno.
  Powtarzanie mantry ma pomóc w opanowaniu umysłu, zaktywizowaniu energii, uspokojeniu i oczyszczeniu. Ciekawe, czy przeciętnemu Kowalskiemu także pomoże?

  1. No właśnie nie wiem o co chodzi wordpress, wrzucił komentarze do spamu, ale że dość często tam zaglądał, już odratowałam i sytuacja się nie powinna powtórzyć.

   Myślę, że każdy może spróbować z mantrą, bez względu na wyznanie, jeżeli ma sę tylko na celu np. uspokojenie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial