Cuba – Newspapers

Reading newspapers in Havana, Cuba
Reading newspapers in Havana, Cuba

Today you see another image of people in Havana. I like the place where they’re sitting, nearby old building with nice blue doors. Sitting and reading newspapers – kind of typical daily activity, isn’t it? Maybe these days we mostly use internet, but news are news.

In Cuba, there are regional and national newspapers. Newspapers in Cuba are controlled by Cuban political organizations, well Communist Party of Cuba is the only legal party… There are a few other countries that behave in similar way, do you know any?

__________________________________________________________

Dzisiaj kolejne zdjęcie przedstawiające ludzi na Kubie podczas ich codziennych czynności. Kto z nas nie czyta gazet, a przynajmniej nie sprawdza wiadomości w internecie? Do tego, gdy się siedzi w centrum starego miasta, przy ciekawym budynku z niebieskimi drzwiami – całość układa się w zdjęcie. 😀

Na Kubie są lokalne i krajowe gazety. Są one kontrolowane przez partie polityczne, z tym, że tylko jedna partia jest legalna – Partia Komunistyczna… Jest kilka państw w których sytuacja jest podobna, znacie jakieś?

26 thoughts on “Cuba – Newspapers”

 1. It’s been a long time since I have seen anyone in the street enjoying reading a newspaper. Brings back nice memories of a time when people were not glued to smartphones!

  1. Thank you for your nice comment! 🙂
   Indeed, newspapers look much better than smartphones!

 2. Piękno chwili utrwalone obiektywem. Codzienność bywa magiczna, tylko zapędzeni życiem przestaliśmy to dostrzegać. Świetne zdjęcie kryjące tysiące metafor…

 3. Wspaniale uchwycona chwila i do tego jakże wymowna. Ale nie tylko na Kubie prasa prezentuje jedynie słuszną opcję. Wydaje mi się że takich krajów nawet w Europie jest coraz więcej 😉

 4. Ha, ha, odpowiedz nie trudna 😉 Chociaz nie mieszkam obecnie w Polsce, ale i tam sytuacja podobna. Z reszta w USA, gdzie mieszkam, tez 🙂 Panowie na zdjeciu wiedzieli ze sa fotografowani?

  1. No właśnie, niestety czekałam na te odpowiedzi…
   A co do panów, to byli tak zaabsorbowani gazetą, że na nic innego nie zwracali uwagi 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial